Czy Sensodyne (GlaxoSmithKline) jest Cruelty-Free i Vegan?

Ten post może zawierać linki partnerskie, dzięki którym bez dodatkowych kosztów dla Ciebie, mogę zarobić niewielką prowizję.

Sensodyne NIE jest Cruelty-Free!

Sensodyne zezwala na testowanie swoich produktów na zwierzętach, gdy jest to wymagane przez prawo.

Ponadto Sensodyne należy do GlaxoSmithKline, firmy macierzystej, która NIE jest wolna od okrucieństwa.

Polityka Sensodyne dotycząca badań na zwierzętach

Podczas poszukiwań informacji na temat statusu Sensodyne jako produktu wolnego od okrucieństwa, nie mogłam znaleźć na stronie internetowej oficjalnej polityki marki dotyczącej testów na zwierzętach.

Zwróciłem się więc do Sensodyne z prośbą o więcej informacji na temat ich polityki w zakresie testów na zwierzętach. Konkretnie, chciałam wiedzieć, czy firma zleca lub pozwala innym testować swoje produkty/składniki na zwierzętach, również w przypadku sprzedaży w krajach, które wymagają przeprowadzania testów na zwierzętach (jak np. w Chinach).

A Sensodyne odpowiedziało, mówiąc:

"Z przyjemnością odpowiadamy na Twoje zapytanie dotyczące naszej polityki w zakresie badań na zwierzętach. Doceniamy i rozumiemy Państwa obawy w tej ważnej kwestii.

Naszym celem jest opracowywanie nowych środków terapeutycznych i leków do stosowania w zapobieganiu, zarządzaniu i leczeniu dolegliwości i chorób u ludzi.

Jednakże, ponieważ jesteśmy organizacją działającą na rynku OTC (bez recepty), większość produktów, które wprowadzamy na rynek, prawdopodobnie nie będzie nowymi jednostkami chemicznymi. Większość składników naszych produktów ma ugruntowane zastosowanie medyczne o uznanej skuteczności i akceptowalnym poziomie bezpieczeństwa, co zostało wyszczególnione w opublikowanej literaturze. Dlatego badania na zwierzętach byłyby w dużej mierze zbędne.

Zgodnie z naszą polityką nie przeprowadzamy badań na zwierzętach, chyba że opracowujemy nowe produkty i jesteśmy zobowiązani przez organy regulacyjne do uzasadnienia bezpieczeństwa produktu przy użyciu nowych składników, których bezpieczeństwo nie zostało ustalone. Wówczas testy na zwierzętach byłyby przeprowadzane jedynie w celu upewnienia się, że produkt przynosi korzyści terapeutyczne i nie ma alternatywy dla testów na zwierzętach.

Wspieramy i uczestniczymy w trwającym programie rozwoju alternatyw dla wykorzystywania zwierząt w testach bezpieczeństwa oraz zapewniamy humanitarne traktowanie zwierząt laboratoryjnych. Jesteśmy czujni na wszelkie zmiany i chętnie wdrażamy alternatywne testy, które są akceptowane przez ekspertów naukowych, prawnych i regulacyjnych.

Podsumowując, jesteśmy bardzo wrażliwi na tę kwestię. Poważnie traktujemy nasz obowiązek poszanowania życia zwierząt i będziemy nadal wspierać wysiłki zmierzające do opracowania alternatywnych metod testowania."

Na podstawie ich odpowiedzi Sensodyne stwierdza, że przeprowadzają testy na zwierzętach, gdy wymagają tego organy regulacyjne.

Prawdziwie wolne od okrucieństwa marki nigdy nie pozwolą, aby ich produkty lub składniki były testowane na zwierzętach. Firmy wolne od okrucieństwa stosują politykę, zgodnie z którą, jeśli prawo wymaga od nich przeprowadzania testów na zwierzętach, odmawiają sprzedaży swoich produktów w takich warunkach.

Na przykład, importowane kosmetyki sprzedawane w sklepach w Chinach kontynentalnych są wymagane przez chińskie prawo do testowania na zwierzętach przy rejestracji. Dlatego też marki prawdziwie wolne od okrucieństwa zdecydowały się nie sprzedawać swoich produktów w Chinach, aby pozostać wiernymi polityce nie przeprowadzania testów na zwierzętach.

Niestety, Sensodyne twierdzi, że pozwoli na testowanie swoich produktów i składników na zwierzętach, jeśli będzie tego wymagało prawo. Z tego powodu Sensodyne NIE jest produktem wolnym od okrucieństwa.

Polityka cruelty-free

W Ethical Elephant zawsze oceniamy politykę firmy wolną od okrucieństwa za pomocą naszej listy kontrolnej Cruelty-Free. Dzięki temu mamy pewność, że marka, jej dostawcy i strony trzecie nie przeprowadzały żadnych testów na zwierzętach, także wtedy, gdy wymaga tego prawo.

Zobacz poniżej naszą pełną listę kontrolną cruelty-free. Ponieważ Sensodyne dopuszcza testowanie swoich produktów na zwierzętach, gdy jest to wymagane przez prawo, nie możemy zaklasyfikować tej marki jako wolnej od okrucieństwa.

Czy Sensodyne posiada certyfikat Cruelty-Free?

Sensodyne nie jest objęta certyfikatem "cruelty-free" przez żadne niezależne organizacje, takie jak Leaping Bunny czy PETA.

Ponieważ Sensodyne nie jest certyfikowana jako wolna od okrucieństwa przez stronę trzecią, nikt nie bada ani nie potwierdza zobowiązań i twierdzeń Sensodyne w tym zakresie.

Czy Sensodyne jest własnością spółki macierzystej nie stosującej zasady cruelty-free?

Tak. Właścicielem Sensodyne jest GlaxoSmithKline (GSK), firma macierzysta, która w 2022 r. nadal prowadzi badania na zwierzętach.

Niektórzy konsumenci wolni od okrucieństwa mogą zdecydować się na zakup i wspieranie marek wolnych od okrucieństwa, należących do korporacji macierzystych prowadzących testy na zwierzętach, ponieważ mają nadzieję, że w ten sposób przekonają firmę macierzystą do przejścia na model wolny od okrucieństwa.

Jednak w tym przypadku Sensodyne NIE jest wolna od okrucieństwa, podobnie jak jej firma macierzysta, GSK.

Czy Sensodyne jest wolna od okrucieństwa?

Podsumowując, Sensodyne zezwala na testowanie swoich produktów na zwierzętach, gdy wymaga tego prawo. Dlatego NIE uznajemy Sensodyne za markę wolną od okrucieństwa.

Obecnie Sensodyne znajduje się na naszej liście marek do unikania - testowanych na zwierzętach.

Czy Sensodyne jest wegańska?

Sensodyne twierdzi, że niektóre pasty do zębów są "wegańskie" i nie zawierają produktów pochodzenia zwierzęcego ani produktów pochodnych, ale ponieważ Sensodyne przeprowadza testy na zwierzętach, nie zaklasyfikowalibyśmy niczego, co jest sprzedawane lub produkowane przez Sensodyne jako wegańskie.

Aby produkty mogły zostać uznane za wegańskie według standardów etycznych słonia, produkty i ich składniki nie mogą być testowane na zwierzętach w żadnym miejscu na świecie. Nie mogą też zawierać żadnych składników ani produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego.

Wolne od okrucieństwa alternatywy dla Sensodyne

Chcesz przejść na produkty wolne od okrucieństwa? Oto kilka marek wolnych od okrucieństwa, które warto sprawdzić:

Sprawdź też nasz przewodnik po Cruelty-Free & Vegan Toothpaste!

Powiązane artykuły

Nasz partner

Firma Earthnicity.pl to firma kosmetyczna z wieloletnią tradycją. Już od ponad dobrych kilku lat upiększa i chroni skórę polskich kobiet. Zespół inteligentnych i pełnych pasji ludzi, z głową wypełnioną pomysłami i zaangażowania dąży do ciągłego rozwoju firmy.  Polecamy kosmetyki firmy Earthnicity!