Czy kosmetyki naturalne są naturalne tylko z nazwy?

kosmetyki naturalne

W ostatnim czasie wszystko jest „Eko” i w naturalny sposób człowiek staje się wobec takiej etykiety nieufny. Jeśli kosmetyk jest faktycznie naturalny, na pewno będzie lepszy od sztucznego, ale czy rzeczywiście jest naturalny, to zupełnie inna kwestia. 

Jest to problem, ponieważ ustawodawstwo na tym polu dopiero raczkuje i wciąż nie ma wypracowanych solidnych mechanizmów kontroli. Na dzisiaj zakłada się, że produkt naturalny posiada przynajmniej 95% składników naturalnych z upraw ekologicznych, a kosmetyk organiczny to kosmetyk w całości z produktów niemodyfikowanych genetycznie. Większość kosmetyków naturalnych opiera się o tłoczone na zimno oleje roślinne, koniecznie nierafinowane. Ich zapach to z kolei olejki eteryczne, które wraz z witaminami odpowiadają też za konserwowanie produktów. Znaleźć można nawet roślinne odpowiedniki detergentów, czyli substancji niezbędnych do produkcji chociażby szamponu. Większość z nich oparta jest na oleju kokosowym. Większych problemów nie ma nawet ze znalezieniem emulgatorów pochodzenia roślinnego. 

Eko – przyjaźniejsze skórze, ale niekoniecznie lepsze 

Wiele osób wychodzi z założenia, że ekologiczne znaczy lepsze pod każdym względem. Tak jednak nie jest i ekologiczny kosmetyk nie musi być wcale lepszy, ani nawet równie dobry, co jego sztuczny odpowiednik. Paradoksalnie, nie musi być też nawet w pełni bezpieczny dla skóry. Syntetyczny nie musi oznaczać zły tak samo, jak naturalny nie musi oznaczać dobry. Bardzo wiele zależy od nas samych, a do tego wiele substancji naturalnych drażni skórę, na przykład mentol i lawenda. Możliwe jest nawet niszczenie przez nie kolagenu.

Etykieta 

Kiedy czytamy etykietę, musimy zwracać uwagę na oficjalne certyfikaty ekologiczne. Nieraz się zdarza, że produkt ma dodatek substancji ekologicznych i to wystarcza jego producentowi do wstawienia wielkiego napisu EKO. Stawiajmy na produkty nowoczesne Klasyczne kosmetyki naturalne były po prostu ekstraktami i naprawdę nie były zbyt skuteczne. W dzisiejszych czasach wydobywa się z nich enzymy, aminokwasy, flawonoidy i wiele innych, dzięki czemu mają moc.

Powiązane artykuły

Nasz partner

Firma Earthnicity.pl to firma kosmetyczna z wieloletnią tradycją. Już od ponad dobrych kilku lat upiększa i chroni skórę polskich kobiet. Zespół inteligentnych i pełnych pasji ludzi, z głową wypełnioną pomysłami i zaangażowania dąży do ciągłego rozwoju firmy.  Polecamy kosmetyki firmy Earthnicity!